Emoce a naše zdraví

Pro mnoho lidí jsou emoce, tedy to, co označujeme jako pocity, rozlišitelné na příjemné a nepříjemné. Rozumem je dokážeme rozlišit, říkáme: cítím hněv, cítím dojetí, cítím klid, cítím vinu, je mi všechno jedno, nejsem sebejistý, necítím se rovnocenný. Když některé negativní pocity převažují, mohou nám způsobovat problémy. Nejsme li se sebou a se svým životem spokojeni, začnou se po čase projevovat zdravotní obtíže. Emoce prokazatelně ovlivňují náš zdravotní stav.

Už naši předci si všimli, že určité pocity mají vliv na fyzické tělo. Např. hněv ovlivňuje srdce a dýchání: říká se,že se dusil vzteky, puklo mu srdce vzteky. Nebo strachy se mu podlomila kolena, nohy ho neunesly, roztřásly se mu nohy a každý z nás ví, že fyzicky reaguje tělo doslova. Emoce nás dostávají do akce. Emoce prožíváme i zažíváním: leží mi to v žaludku, nemohu to strávit, kroutí mi to střeva. Žalem se můžete utrápit, strachy umřít, ztrátou sebejistoty ztratit celý život. Určitá část těla, dostávaná neustálým prožíváním dané emoce do akce, se přetížením začíná hroutit a začínají naše fyzické problémy. Navíc naše tělo je evolučně nastavené na obranu zvenčí, na přežití a cítí-li se ohroženo okolními podněty, nezbývá mu energie na obranu vnitřní proti virové a bakteriální nákaze. Stres prokazatelně snižuje tvorbu obranných látek, snižuje tedy naši imunitu.

Nejsilnější zbraní proti stresu je umění přijmout v klidu danou situaci. Pokud se vám nepodaří vlastními silami zvládat stresové situace nebo už máte nějaké psychosomatické onemocnění, můžete použít služeb poradny. Metoda One Brain dokáže beze zbytku uvolnit negativní emoce z paměti, tím je možné začít na situaci zbavenou stresu reagovat přiměřeně. Tělo má obrovské schopnosti sebe uzdravení. Vaše zdraví je ve vašich rukách.