Problémy s nadváhou

Jak určitě z vlastní zkušenosti víte, odstraňování nadváhy je velice obtížné, navíc ztracená kila často rychle naběhnou zpátky. Nejhorší co můžeme pro sebe udělat, je, že držíme přísné diety a trpíme hlady. Tělo si tuto krizovou situaci dobře pamatuje a začne si dělat zásoby na příští krizi.

Přebytek tuku má s množstvím konzumovaného jídla jen velmi málo společného. Výzkumníci zjistili, že tělesný tuk je ve skutečnosti regulován řídícím centrem v mozku, nazvaným „mechanismus regulace hmotnosti“, objeveným v hypotalamu. Uvedený mechanismus má stanovenou hranici, to je, jaké množství tuku je nevyhnutelné pro potřebu těla a potom pracuje tak, aby tuto hladinu udržel. Proto, někteří lidé mohou sníst co chtějí a neztloustnou a některým stačí se tzv. napít vody a přiberou na váze.

Mechanismus regulující hmotnost člověku, jakmile pocítí ohrožení energetických zásob (tuku), signalizuje, aby člověk víc jedl. Znamená to zpomalení rychlosti látkové výměny (metabolismu), proto člověk pak spotřebuje méně energie a tuky spaluje pomaluji.

Strava bohatá na živočišné tuky, cukr a bílkoviny a bílou mouku danou hranici zvyšuje (tělo vyžaduje více uhlovodanů). Tuto hranici také drasticky zvyšují stále se opakující hladovkové diety. Čím častěji držíme diety, při kterých trpíme hladem, tím je další pokus o hubnutí méně a méně úspěšný (to určitě sami znáte).

Množství přijímaných kalorií natolik důležité oproti druhu snědeného jídla. Ke spálení energie ve skutečnosti člověk potřebuje udělat dvě věci:

  • JÍST potraviny, které spalují tuk
  • CVIČIT (ach jo!)

Všichni kterým se už jen pomyšlení na cvičení příčí, KLID! Potřebujeme jen lehké cvičení – libovolnou formu stálé aktivity. Velký úklid je stejně dobrý jako běh (čím pestřejší pohybovou aktivitu si zvolíme, tím lépe, protože zapojíme rozmanité svaly.)

Neuvědomujeme si, že hmotnost (stejně jako jiný problém) je výsledkem našich VOLEB uskutečněných v minulosti. Uvedené volby vyústí do emocionálních reakcí, jež nás přinutily přibrat. Většina nich zřejmě souvisela s pocitem, že potřebujeme jakýsi doplňkový druh „obrany“ proti emocím jako je strach, žal a pocit viny. Kila nám slouží jako brnění, izolují nás od vnějšího světa – a nebo od vnitřního pocitu nepřiměřenosti.

Poněvadž se cítíme nenaplnění, „plníme“ se jídlem. Protože se cítíme nehodní, trestáme se „ošklivostí“. Protože se cítíme přehlížení, rozhodneme se více zviditelnit. Možná jsme nadbytečné kila využili k otestování, zda nás ostatní přijímají takoví, jací jsme.

AŤ už je PŘÍČINA jakákoliv, její NÁSLEDEK nás určitě zatěžuje.

Abychom se tohoto následku zbavili, drželi jsme diety, trpěli hladem, oblékáme si volné šaty, vyhýbáme se společnosti, pláčeme a upadáme do depresí, občas jsme se vzdali a znovu se pokoušeli uspět.

Pomohlo to?

Tato metoda Vám pomůže si uvědomit co jste dělali špatně a jak to dělat jinak. Odstraníme společně stres, který způsoboval Vaší potřebu hromadit tuk jako obranu. Sérií odblokování Vám pomohu nahlédnout na Vaše minulé volby, které Vám přinesly nadbytečné kilogramy. Současně Vám pomohu přeprogramovat návyky, jenž pro Vás bylo obtížné prolomit. Pak už budete konat a ne čekat.

Příklad z mého odblokování: Vážil jsem 107 kg, měl jsem problémy s tlakem, cholesterolem a cukrovkou. Při jednom odblokování jsem zjistil, že všechny tyto problémy by mohly pominout, kdybych zhubnul. Při odblokování problému s obezitou, při věkové regresi jsem si vybavil, jak moje matka po porodu řekla, že tak hubené a škaredé dítě ještě neviděla. Později v dětství se podobná situace opakovala. Matka mě neustále nutila do jídla se slovy, že když nebudu jíst, budu nemocný a umřu. Tato její slova se mi vryla natolik do podvědomí, že mé tělo mi začalo plnit mé přání být "hezký a zdravý", což mělo za následek problémy s nadváhou. Po odblokování těchto mylných přesvědčení, jsem změnil vědomě i podvědomě svůj postoj k sobě, k potřebám svého těla, ke stravovacím návykům. Do půl roku jsem shodil 25 kg a všechny zdravotní problémy zmizely.